interrail nedir, interraile nasıl gidilir, interrail tavsiye, interrail şikayet, interraile gitmek için yapılacaklar, interrail fiyatları, interrail tren saatleri, interrail tren rezervasyon

İNTERRAİL

İNTERRAİL

İnterrail Nedir? Nasıl Yapılır?

İNTERRAİL PASS, hizmete katılan Avrupa Demiryolu şirketleri, taşıma şirketleri ve denizyolu şirketleri tarafından uygulanan, her yaş grubundaki gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pass biletidir. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda trene binme olanağı sağlar.

Interrail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca interrail bileti olanların bindiği özel bir tren değildir.

Interrail Global Pass bileti Avrupa'nın 30 ülkesinde 3 gün ile 3 ay arasında, Interrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz  Avrupa ülkesinden herhangi birisinde bir ay içerisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

Kimler Faydalanabilir ?

Interrail Pass biletlerini Avrupa’da daimi olarak ikamet edenler ile resmi olarak bir Avrupa ülkesinde ikamet ettiğini belge ile ispatlayan diğer ülke vatandaşları satın alabilir. Vatandaşlık durumu pasaport/kimlik kartı ile ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanır.

İnterrail ile Hangi Ülkelere Gidebiliriz?

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Litvanya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Sırp Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan

İnterrail Süresi Ne Kadar? 

 

İNTERRAİL GLOBAL PASS biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)

15 gün sürekli geçerli,

22 gün sürekli geçerli ve

1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli olmak üzere,

İNTERRAİL BİR ÜLKE PASS biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

İnterrail Pass Bilet Ücretleri Ne Kadar?

Ücretler (AVRO Cinsinden)

Interrail Global Pass ve Bir Ülke Pass kartı yetişkinlere (28 yaşından büyük) , senyörlere ( 60 yaşından büyük) ve gençlere (29 yaşından gün almamış) 1. ve 2. mevkide düzenlenir. Her iki pass hizmetinde de Aile Konsepti çerçevesinde, kendileri için ayrı bir yer istenilmeyen 4 yaşına kadar çocuklar 1 yetişkinin refakatinde olmak koşulu ile pass düzenlenmeksizin ücretsiz seyahat ederler. Kendileri için yer istenilen 4 yaşından küçük çocuklar ve 4 - 12 yaşındaki çocuklar, 1 yetişkinin refakatinde, aynı kategori ve mevkide olmak koşulu ile ücretsiz pass hizmetinden yararlanırlar. Ücretsiz çocuk kavramı, her bir yetişkin başına 2 çocuk için geçerlidir. 1 yetişkin pass sahibi ikiden fazla çocuk ile seyahat etmek istediğinde bu çocuk veya çocuklar için genç passı düzenlenir.

* Biletinizi alırken TL (Türk Lirası) cinsinden ödeme yapmanız gerekir.

Pekii.. Nedir Bu Flexi Sistem?

Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.

Gezginin belirlediği tarih aralığında İnterrail Global Pass biletinde 3, 5, 7, 10 ve 15 gün, Interrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 5, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

Örnek 1 : Global Pas Biletlerinde 2 ay geçerlilik süresi içinde 10 gün geçerli bilet : İnterrailciye belirleyeceği 2 aylık tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.

Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar.

Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir. Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.

Flexi Pass bileti ile bir gece treninde seyahat edildiğinde, seyahat direkt bir gece treniyle yapılıyorsa (gece yarısından sonra tren değişimi yapılmaksızın) seyahat takviminde 1 seyahat günü doldurulmalıdır. Bu seyahat günü gece treninin hareket günü olmalıdır.

Pass hamili gece seyahati gerçekleştiriyor ve gece yarısından sonra ikinci trene biniyorsa, seyahat takvimine iki seyahat gününü kaydetmesi gerekmektedir. Pass kapsamında yer alan bir gece feribotunun kullanılması durumunda çıkış veya varış tarihi bilet üzerindeki takvim hanesine kaydedilebilir.

Herşey çok güzel, seyahate hazırız. Ek bir ücret ödeme gerekiyor mu?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür. Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda yerinizi garanti etmek için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Ne Zaman Seyahat Edebiliriz?

Başlama tarihini siz saptıyorsunuz. Dolayısıyla yılın herhangi bir tarihinde yolculuğa başlayabilirsiniz.

Yola çıktık, peki bu biletler ile konaklama yapabiliyor muyuz?

Ne yazık ki hayır. Interrail bileti sadece bir tren pas biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. gibi hizmetleri kapsamaz.

Nereden - Hangi Ülkeden Başlıyor?

İnterrail'inizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. Seyahatinize Türkiye’den başlamak istemeniz durumunda, Interrail ’in size sunmuş olduğu bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere ücretsiz iki seyahat hakkınızı kullanarak gezinizi tekrar demiryolu ile Türkiye'de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye başka bir yolla ulaşıp Interrail’inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.

Ne Zaman Ve Nasıl Alabiliriz?

İnterrail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 11 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz.

Bileti Alırken Neler Gerekiyor?

Bilet almak için satış bürosuna gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

Bileti Nereden Alabiliriz?

İnterrail Pass kartları Şirketimizin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul'da bulunan Gençtur, Viking Turizm, ETS Turizm, Ankara'da bulunan Travelmice seyahat acentelerinden satın alınabilir.

Yolculuktan Önce Rezervasyon Yaptımak Gerekiyor Mu?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

Rezervasyonlarınızı Interrail hizmetinin www.interrail.eu web sayfasından bilet kapağınızın içerisinde yer alan kapak numarası ile online yapabilirsiniz.

İnterrail Biletim İle Hangi Trenleri Kullanabilirim?

Interrail Pass hamilleri için bazı trenler için özel kurallar ve ücretlendirmeler uygulanır. (Söz konusu bilgiler Interrail bileti ile yolcuya verilen Interrail Pass Kılavuzu 2019’da yer almaktadır.) Ayrıca, ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz.

Son olarak... Vize?

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız.

 

Keyifli Yolculuklar Dileriz :)